+38 067 332 77 32

moc.yrenihcam-tnesiw%40eciffo

+38 067 332 77 32

moc.yrenihcam-tnesiw%40eciffo

Illustration

━ ВУГЛЕВИПАЛЮВАЛЬНА ПІЧ

BOSA 6-150

Піч BOSA 6-150 FL – вуглевипалювальна установка ретортного типу з фронтальним завантаженням-розвантаженням виймальних реторт.
Піч має автоматичну систему управління, яка контролює температуру в печі, керуючи відповідними заслінками, оборотами димососів і кришкою аварійного димоходу.

Піч складається з шести окремих однакових  піролізних корпусів-реакторів. Кожен корпус-реактор має свої "двері", через які в реактор за допомогою вилкового навантажувача встановлюється реторта з сировиною.

​Виймальна реторта також виконує функції ємності, в якій охолоджується вугілля. Завдяки цьому немає необхідності в додаткових ємностях для охолодження, це значно економить бюджет та зменшує людські ресурси, що необхідні для роботи та обслуговування печі. Після охолодження вугілля з реторти висипається і реторта знову завантажується сировиною для подальшої установки в реактор.

Шість піролізних корпусів – реакторів з’єднуються в один корпус, та утворюють собою єдиний топковий простір, що значно знижує тепловтрати.  Топка служить генератором теплоносія для всіх шести реторт.

Завантаження реакторів ретортами відбувається зі зсувом у часі, для рівномірного забезпечення безперервної роботи печі  та підтримки постійної температури всередині реакторів.

Для забезпечення роботи печі на сировині з високим відсотком вологості піч укомплектована шістьма установками попередньої сушки.

Попередня сушка працює за рахунок відпрацьованих в печі димових газів, що дозволяє економити на просушці деревини, зменшувати час на підготовку деревини та отримувати більш якісне вугілля за менший термін і витрачати менші ресурси на підготовку сировини.

ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

13

━ Параметри

    Площа необхідна для розміщення печі – 324 м.кв
    Габаритні розміри – 18х18х6.3м
    Вага печі – 68 т
    Споживання електроенергії – 9.5 кВт/год
    Витрати сировини – 35-40 м.куб/доба
    Витрати технічної сировини – 0.2-0.5 м.куб/доба
    Добова продуктивність на твердих породах – 6-6.5 т
    Місячна продуктивність на твердих породах – 180-200 т
    Обслуговуючий персонал – 2 чол./зміна
    Цикл роботи – безперервний
    Тривалість одного циклу піролізу – 8-14 годин

ПЕРЕВАГИ ПЕЧI BOSA 6-150

Illustration

Замкнений цикл виробництва

Процес попередньої сушки сировини, піролізу, охолодження вугілля і його стабілізація відбуваються в одній ємності – виймальній реторті.

Illustration

Екологічність обладнання

Спалювання всіх продуктів термічного розпаду деревини в єдиному топковому просторі! Дана піч забезпечує не тільки вироблення необхідної енергії, а й екологічність обладнання.

Illustration

Енергоефективність

Використання енергії піролізу для ведення технологічного процесу та сушки деревини.

Illustration

Довготривалий термін експлуатації

Все печі мають стаціонарні реактори з нержавіючої сталі, що забезпечують нагрів виймальних реторт без прямого контакту з потоком теплоносія.

Illustration

Оптимізація робочих процесів 

Використання відпрацьованих в печі газів для попереднього сушіння дров, що дає можливість зменшувати вологість деревини, тим самим збільшити продуктивність печі.

Illustration

Рівномірна робота печі

Піролізні реактори працюють за принципом зсуву в часі від початку роботи кожного реактора. За рахунок чого в печі підтримується постійна температура та не виникає перегріву.

Illustration

Автоматизація контролю

Контроль за роботою печі здійснюється автоматичною системою, яку можна розмістити в зручному для персоналу місці та відстежувати роботу печі дистанційно.

Illustration

Зменшення часу повного циклу

Примусове прискорення стабілізації вугілля в ретортах після охолодження. В результаті повний цикл виробництва вугілля зменшується у декілька разів.

ДИВИТИСЯ ВІДЕО

ОТРИМАЙТЕ КОНСУЛЬТАЦІЮ НАШОГО ФАХІВЦЯ

Розповімо докладніше про наше обладнання, відповімо на ваші запитання та надішлемо наш прайс

Залишіть заявку на консультацію

Дякуємо!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом

Can't send form.

Please try again later.